عمومی

مطمئن شوید پارچه تان برای مدلی که در نظر دارید مناسب است

مهم نیست که چه پارچه ای انتخاب می کنید؛ مطمئن شوید پارچه تان برای مدلی که در نظر دارید مناسب است.

در توضیحات مقاله پیشین مهمترین نوع پارچه ها را بیان نمودیم در ادامه به تعدادی از عناوین دیگر پارچه ها بسنده می کنیم.

۱- تریکو:

پارچه تریکوی پودی در جهت عرضی و طولی قابلیت کشش دارد. امکانات طراحی وسیع. در تریکوی بافی پودی می توان لباس را با فرم دلخواه تهیه کرد مانند یقه ،حلقه آستین و آستین.

۲- حریر:

پارچه- ابریشمی نازک است مانند وال، تور، فاستونی

۳- لیوسل:

لیوسل یک شکل از ریون است که شامل فیبرهای سلولوزی است که توسط خمیر کاغذ حل شده تولید می‌شود.

۴- پلی یورتان:

پلی یورتان یک پلیمر متشکل از زنجیره ای از واحد های آلی پیوند شده با لینک های کاربامات ( یورتان ) است. محصولات پلی یورتان کاربردهای بسیاری دارد و سه چهارم مصارف جهانی از محصولات پلی یورتان به شکل فوم است.

۵-آکریلیک:

الیاف آکریلیک الیافی هستند که بیش از ۸۵% وزن آنها متشکل از واحدهای اکریلونیتریل (-CH2-CH[CN]-)x به صورت زنجیره‌ی پلیمری است.

۶– پلی آمید:

شامل انواع نخ های نایلونی با استحکام بالا در مواردی مثل تقویت تایر خودرو و هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند. این الیاف دارای مقاومت عالی در مقابل سایش می باشند. الیاف نایلونی با توجه به استحکام بالا و سختی برای تولید طناب کمربند ایمنی چتر نجات، نخ و تور ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۷- استات:

استات‌ها یک استر (در شیمی به ترکیب یک اسید و یک الکل می‌گویند) از سلولوز و یکی از اولین الیاف مصنوعی ساخت بشر هستند. از استات‌ها برای ساخت دکمه، قاب عینک، تودوزی، بلوز، پیراهن، اثاثیه منزل، فیلتر سیگار و غیره استفاده می‌شود.

۸-دورس:

نوعی پارچه‌ی نخی که با الیاف پنبه بافته می‌شود و نسبت به دیگر پارچه‌های نخی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ است که از آن برای دوخت البسه‌ی گرم کن ورزشی استفاده می‌کنند.

۹- مرسریزه:

عمل آوری پارچه های مخلوط پنبه، پلی استر با محلول قلیایی داغ، به منظور انجام مرسریزه کردن گرم در جزء پنبه و ابریشم مانند شدن زیر دست پلی استر و بهبود خواص آن مورد استفاده قرار می گیرد.

۱۰- بنگالین:

پارچه‌ای آجدار که از ابریشم، پشم و یا الیاف مصنوعی بافته می‌شود. بنگالین به نوع بافت پارچه اشاره دارد. نام بنگالین هم از بنگال گرفته شده که این پارچه برای اولین بار از آنجا به فرانسه وارد شد.

۱۱-دانتل و گیپور:

دانتل و گیپور از زیباترین پارچه ها برای دوخت لباس هستند که شباهت زیادی به هم دارند. شباهت ظاهری پارچه دانتل و گیپور موجب شده تا بسیاری از مواقع نشخیص دانتل و گیپور از هم مشکل شود. دانتل و گیپور هر دو از الیاف ابریشم تهیه می شوند و برای دوخت لباس های ظریف کاربرد بیشتری دارند. عمده مصرف این دو پارچه در دوخت لباس عروس، لباس نامزدی و لباس مجلسی زنانه است. در ادامه با تفاوت پارچه دانتل و گیپور بیشتر اشنا می شویم.

پارچه دانتل Dantel

دانتل نوعی پارچه توری و با اشکال برجسته زیبایی است که بافت ظریفی دارد. دانتل اصل تارهای ابریشم روی زمینه توری بافته می شود. دانتل در سه نوع برجسته، کار شده و کار نشده به فروش می رشد. این پارچه ابریشمی اغلب برای دوخت لباس عروس و نامزدی استفاده می شود. زیبایی و ظرافت دانتل و نقش های برجسته آن خیره کننده است. پارچه دانتل به قیمت بالاتری برای فروش عرضه می شود و شباهت بسیاری به پارچه گیپور دارد. زمینه ساده و اشکال برجسته مهم ترین خصوصیت پارچه دانتل است.

پارچه گیپور Guipure

پارچه گیپور دارای الیاف ابریشم و پنبه است. این پارچه بدون زمینه توری و به صورت ضخیم تر تولید می شود. برای دوخت لباس های مجلسی می توان از پارچه گیپور استفاده کرد. این پارچه با آستر در دوخت لباس به کار می رود اغلب طراحان مد و فشن از گیپور برای طراحی لباس های شیک استفاده می کنند. برجسته بودن گل ها بدون زمینه توری خصوصیت بارز گیپور است.

تفاوت دانتل و گیپور

تفاوت دانتل و گیپور در طراحی و زمینه‌های آنهاست. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینه ای و به صورت برجسته و ضخیم درست میشود اما دانتل از تارهای ابریشم است که معمولا روی زمینه تور بافته می شود و سه نوع کارشده ، برجسته و کارنشده دارد. دانتل قیمت بسیار بالایی دارد و به دلیل زیبایی و ظرافتش برای لباس عروس بسیار پرکاربرد است. اگه پارچه ای را می بینید که روی تور طرح های برجسته، براق و ظریفی کار شده و از پشت پارچه هم زبری دیده نمی‌شود، آن پارچه دانتل است. در بین گل های برجسته دانتل، تور بافته شده و این تور را می توان دید. البته پارچه گیپور هم دارای گل های برجسته ای است که تک تک روی پارچه قرار دارد. به عبارتی گیپور زمینه توری و گل های برجسته ندارد بلکه گل ها به صورت کاملا مجزا به یکدیگر وصل شده اند. در حدود ۹۰ درصد زمینه دانتل تور است.

دقت داشته باشید که لباس عروس های دوخته شده با پارچه دانتل قیمت بالاتری دارند. پارچه های گیپور در مقایسه با دانتل ارزان تر هستند که به دلیل نوع بافت و الیاف پنبه موجود در آن است. برای تشخیص دانتل لباس عروس می توانید تور زمینه را به خوبی ببینید در حالی که گیپور بدون تور به آستر وصل می شود.

۱۲- مخمل:

نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم بافته می‌شود. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولا جزء پارچه‌های اشرافی و لوکس محسوب می‌شود؛ گرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینه کمتری پیدا کرده‌است. صفت مخملی اشاره مستقیم به لطافت و نرمی این نوع پارچه دارد و منظور از آن به نرمی مخمل است.

۱۳- موهر:

موی بعضی از نژادهای بز لطیف و با ارزش است . از بز نژاد آنقره ٬ سالیانه مقدار زیادی موی بلند و لطیف به دست می آید که موهر نامیده می شود . درازای تارهای موهر معمولا میان ١٣ تا ٢٢ سانتیمتر و قطر آن ۵٠ تا ۶٠ میکرون است . هر چه قطر موهر کمتر باشد لطیفتر و گرانتر است و در بازارهای جهانی از بهترین پشمهای گوسفندان مرینوس نیز گرانبهاتر است . تارهای موهر خاصیت کشسانی مناسبی دارند از این رو پارچه های بافته شده از موهر کمتر چروک می شوند . امروزه در صنعت بافندگی از موهر خالص کمتر استفاده می شود . موهر را با پشم گوسفند ٬ مو و کرک بز و یا با کتان ٬ کنف ٬ پنبه و نیز با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پرلون ٬ به نسبتهای معین درهم می کنند و با آن پارچه های گوناگون می بافند . تارهای موهر خاصیت رنگ پذیری خوبی دارند و رنگها را با درخشندگی و شفافیت زیادنشان می دهند.

۱۴- پولیش:

پارچه‌هایی که پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه آن شبیه خز واقعی است که به پولیش معروف است و نخ آن مصنوعی است.

۱۵- فوتر:

نَمَد نوعی بافته سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند.

۱۶- لمه:

پارچه ای رنگارنگ و براق که از الیاف رنگی یا نخ‌های براق بافته شده است.

۱۷- کتان کش:

همان پارچه‌ی کتان است که با نخ کشی بافته می‌شود. نخ کشی عبارت است از ترتیب گذرانیدن نخ های تار از سوراخ های میلمیلک و رد دستگاه یا ماشین بافندگی تعداد کل میلمیلک های مورد نیاز برای عمل نخ کشی برابر با تعداد کل نخ های تار است.

۱۸- ژاکارد :

همه پارچه‌هایی که طرح آنها از روند بافت پارچه شکل گرفته است.

۱۹– مش:

نوعی بافت برای پارچه و دیگر مواد است که دارای حفره‌های درشت است.

۲۰- برزنت:

برزنت یک پارچه مستحکم، منعطف و ضدآب است که معمولا از پارچه‌هایی مانند کرباس و یا پلی استر با روکش یوریتان و یا پلاستیک هایی مانند پلی اتیلین ساخته می‌شود.

۲۱- کرباس:

پارچه‌ای مقاوم است از الیاف پنبه و یا لینن است که از آن برای ساخت چادر مسافرتی، کوله پشتی و غیره استفاده می‌شود.

۲۲-جیر:

از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد.

۲۳- چرم طبیعی:

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه. تهیه می شود.

۲۴- چرم مصنوعی یا پی وی سی:

چرم مصنوعی PVC پی وی سی و PU پلی اورتان ترکیبی از یک لایه روکش به نام Skin و یک لایه اسفنج از جنس PVC یا PU است که بر روی پارچه پوشش داده می شود.

۲۵-  اشبالت:

چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاوی به دست می آید که نسبت به جیر سطح پایینتر محسوب و طبقه بندی می گردد.

۲۶– نوبوک:

چرمی است که مانند جیر و اشبالت دارای رخ مخملی می باشد اما با ظرافت بسیار پرداخت شده و دارای سطحی لطیف است.

تفکیک و ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ پارچه ها بر اساس درجه بندی اتو

ﺩﺭﺟﻪ ۱ : ﺩﺭﺟﻪ ﺿﻌﯿﻒ

ژرسه ، ﭘﻠﯽ ﺍﺳﺘﺮ،  ﭘﺎﻧﺎﻣﺎ ، ﻓﻼﻣﻨﺖ ، ﺳﻠﻮﻟﺰ ، ﺳﻨﺘﺘﯿﮏ

ﺑﺮﺍﯼ ﺩﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﺳﻠﻮﻟﺰ ﻭ ﺳﻨﺘﺘﯿﮏ ﻛﻪ ﺍﻟﯿﺎﻑ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺎ ﻓﻌﻞ ﻭ ﺍﻧﻔﻌﺎﻻﺕ ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﻣﯽ ﺁﯾﺪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺍﺯ ﺩﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﺩﯾﮕﺮ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺯ ﭘﺎﻧﺎﻣﺎ ﻭ ﻓﻼﻣﻨﺖ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩ. ﺍﺯ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎﯼ ﻧﺎﯾﻠﻮﻥ, ﮊﺭﺳﻪ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩ.

ﺍﺯ ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﻧﻮﻉ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎ ﺩﻭﺍﻡ ﻭ ﺑﺸﻮﺭ ﻭ ﺑﭙﻮﺵ ﺑﻮﺩﻥ ﺁﻧﻬﺎﺳﺖ.ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎ ﺑﺎ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﺯﯾﺎﺩ ﺟﻤﻊ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ, ﻭ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﺁﺗﺶ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻻﺳﺘﯿﻚ ﻣﯽ ﺳﻮﺯﻧﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﮔﻠﻮﻟﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﺳﯿﺎﻩ ﻭ ﺳﻔﺖ ﺑﺎﻗﯽ ﻣﯽ ﻣﺎﻧﺪ.

ﺩﺭﺟﻪ ۲ :ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ

ﺭﻭﯼ ﺍتوﻫﺎﯾﯽ ﻛﻪ ﺩﺭﺟﺎﺕ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻛﻠﻤﺎﺕ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﺪﻩ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺿﻌﯿﻒ, ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺑﯿﻨیﻢ.ﺩﺭﺟﻪ ﯼ ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﺑﺎ ﺍﻟﯿﺎﻑ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺷﻮﻧﺪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺵ ﺣﺎﻟﺖ ﻛﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺗﺸﻜﯿﻞ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ ﺩﻭﺧﺖ ﻭ ﺑﺮﺷﯽ ﺳﺎﺩﻩ ﺗﺮ ﺍﺯ ﮔﺮﻭﻩ ﺍﻭﻝ ﺩﺍﺭﻧﺪ. ﻣﺸﻬﻮﺭﺗﺮﯾﻦ ﺁﻧﻬﺎ ﺗﺘﺮﻭﻥ ﻭ ﺗﺮﮔﺎﻝ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺩﺭﺟﻪ ۳ : ابریشم طبیعی(ﺗﺮﯾﻠﯿﻦ ﻟﺌﻮﻧﺎﺭﺩﻭ)

ﺳﻮﻣﯿﻦ ﺩﺭﺟﻪ مناسب، پارچه های ﺍﺑﺮﯾﺸمیﺍﺳﺖ. ﺍﯾﻦ ﻧﻮﻉ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﺍﺯ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﻛﻪ ﻛﺮﻡ ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﭘﯿﻠﻪ ﺑﻪ ﺩﻭﺭ ﺧﻮﺩ ﻣﯽ ﺗﻨﺪ ﺗﻬﯿﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﭘﺎﺭﭼﻪ ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻧﺮﻡ ﻭ ﻟﻄﯿﻒ ﻭ ﻫﻤﯿﻦ ﻃﻮﺭ ﻣﺤﻜﻢ ﻭ ﺑﺎ ﺩﻭﺍﻡ ﺍﺳﺖ.

ﺍﺯ مزایای پارچه ابریشمی ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺖ که ﺩﺭ ﻫﻮﺍﯼ ﺳﺮﺩ, ﮔﺮﻡ ﻭ ﺩﺭ ﻫﻮﺍﯼ ﮔﺮﻡ, ﺧﻨﻚ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺮﺵ, ﺩﻭﺧﺖ ﻭ ﺍتوﻛﺎﺭﯼ ﺁﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻗﺖ ﻭ ﻇﺮﺍﻓﺖ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎﺷﺪ. ﺍﺯ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺁﻥ ﻛﺮﭖ ﮊﻭﺭﮊﺕ, ﺍﺭﮔﺎﻧﺰﺍ, ﺷﯿﻔﻮﻥ ﻭ ﺳﺎﺗﻦ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *