مطمئن شوید پارچه تان برای مدلی که در نظر دارید مناسب است

مهم نیست که چه پارچه ای انتخاب می کنید؛ مطمئن شوید پارچه تان برای مدلی که در نظر دارید مناسب است.

در توضیحات مقاله پیشین مهمترین نوع پارچه ها را بیان نمودیم در ادامه به تعدادی از عناوین دیگر پارچه ها بسنده می کنیم.

۱- تریکو:

پارچه تریکوی پودی در جهت عرضی و طولی قابلیت کشش دارد. امکانات طراحی وسیع. در تریکوی بافی پودی می توان لباس را با فرم دلخواه تهیه کرد مانند یقه ،حلقه آستین و آستین.

۲- حریر:

پارچه- ابریشمی نازک است مانند وال، تور، فاستونی

۳- لیوسل:

لیوسل یک شکل از ریون است که شامل فیبرهای سلولوزی است که توسط خمیر کاغذ حل شده تولید می‌شود.

۴- پلی یورتان:

پلی یورتان یک پلیمر متشکل از زنجیره ای از واحد های آلی پیوند شده با لینک های کاربامات ( یورتان ) است. محصولات پلی یورتان کاربردهای بسیاری دارد و سه چهارم مصارف جهانی از محصولات پلی یورتان به شکل فوم است.

۵-آکریلیک:

الیاف آکریلیک الیافی هستند که بیش از ۸۵% وزن آنها متشکل از واحدهای اکریلونیتریل (-CH2-CH[CN]-)x به صورت زنجیره‌ی پلیمری است.

۶– پلی آمید:

شامل انواع نخ های نایلونی با استحکام بالا در مواردی مثل تقویت تایر خودرو و هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند. این الیاف دارای مقاومت عالی در مقابل سایش می باشند. الیاف نایلونی با توجه به استحکام بالا و سختی برای تولید طناب کمربند ایمنی چتر نجات، نخ و تور ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۷- استات:

استات‌ها یک استر (در شیمی به ترکیب یک اسید و یک الکل می‌گویند) از سلولوز و یکی از اولین الیاف مصنوعی ساخت بشر هستند. از استات‌ها برای ساخت دکمه، قاب عینک، تودوزی، بلوز، پیراهن، اثاثیه منزل، فیلتر سیگار و غیره استفاده می‌شود.

۸-دورس:

نوعی پارچه‌ی نخی که با الیاف پنبه بافته می‌شود و نسبت به دیگر پارچه‌های نخی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ است که از آن برای دوخت البسه‌ی گرم کن ورزشی استفاده می‌کنند.

۹- مرسریزه:

عمل آوری پارچه های مخلوط پنبه، پلی استر با محلول قلیایی داغ، به منظور انجام مرسریزه کردن گرم در جزء پنبه و ابریشم مانند شدن زیر دست پلی استر و بهبود خواص آن مورد استفاده قرار می گیرد.

۱۰- بنگالین:

پارچه‌ای آجدار که از ابریشم، پشم و یا الیاف مصنوعی بافته می‌شود. بنگالین به نوع بافت پارچه اشاره دارد. نام بنگالین هم از بنگال گرفته شده که این پارچه برای اولین بار از آنجا به فرانسه وارد شد.

۱۱-دانتل و گیپور:

دانتل و گیپور از زیباترین پارچه ها برای دوخت لباس هستند که شباهت زیادی به هم دارند. شباهت ظاهری پارچه دانتل و گیپور موجب شده تا بسیاری از مواقع نشخیص دانتل و گیپور از هم مشکل شود. دانتل و گیپور هر دو از الیاف ابریشم تهیه می شوند و برای دوخت لباس های ظریف کاربرد بیشتری دارند. عمده مصرف این دو پارچه در دوخت لباس عروس، لباس نامزدی و لباس مجلسی زنانه است. در ادامه با تفاوت پارچه دانتل و گیپور بیشتر اشنا می شویم.

پارچه دانتل Dantel

دانتل نوعی پارچه توری و با اشکال برجسته زیبایی است که بافت ظریفی دارد. دانتل اصل تارهای ابریشم روی زمینه توری بافته می شود. دانتل در سه نوع برجسته، کار شده و کار نشده به فروش می رشد. این پارچه ابریشمی اغلب برای دوخت لباس عروس و نامزدی استفاده می شود. زیبایی و ظرافت دانتل و نقش های برجسته آن خیره کننده است. پارچه دانتل به قیمت بالاتری برای فروش عرضه می شود و شباهت بسیاری به پارچه گیپور دارد. زمینه ساده و اشکال برجسته مهم ترین خصوصیت پارچه دانتل است.

پارچه گیپور Guipure

پارچه گیپور دارای الیاف ابریشم و پنبه است. این پارچه بدون زمینه توری و به صورت ضخیم تر تولید می شود. برای دوخت لباس های مجلسی می توان از پارچه گیپور استفاده کرد. این پارچه با آستر در دوخت لباس به کار می رود اغلب طراحان مد و فشن از گیپور برای طراحی لباس های شیک استفاده می کنند. برجسته بودن گل ها بدون زمینه توری خصوصیت بارز گیپور است.

تفاوت دانتل و گیپور

تفاوت دانتل و گیپور در طراحی و زمینه‌های آنهاست. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینه ای و به صورت برجسته و ضخیم درست میشود اما دانتل از تارهای ابریشم است که معمولا روی زمینه تور بافته می شود و سه نوع کارشده ، برجسته و کارنشده دارد. دانتل قیمت بسیار بالایی دارد و به دلیل زیبایی و ظرافتش برای لباس عروس بسیار پرکاربرد است. اگه پارچه ای را می بینید که روی تور طرح های برجسته، براق و ظریفی کار شده و از پشت پارچه هم زبری دیده نمی‌شود، آن پارچه دانتل است. در بین گل های برجسته دانتل، تور بافته شده و این تور را می توان دید. البته پارچه گیپور هم دارای گل های برجسته ای است که تک تک روی پارچه قرار دارد. به عبارتی گیپور زمینه توری و گل های برجسته ندارد بلکه گل ها به صورت کاملا مجزا به یکدیگر وصل شده اند. در حدود ۹۰ درصد زمینه دانتل تور است.

دقت داشته باشید که لباس عروس های دوخته شده با پارچه دانتل قیمت بالاتری دارند. پارچه های گیپور در مقایسه با دانتل ارزان تر هستند که به دلیل نوع بافت و الیاف پنبه موجود در آن است. برای تشخیص دانتل لباس عروس می توانید تور زمینه را به خوبی ببینید در حالی که گیپور بدون تور به آستر وصل می شود.

۱۲- مخمل:

نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم بافته می‌شود. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولا جزء پارچه‌های اشرافی و لوکس محسوب می‌شود؛ گرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینه کمتری پیدا کرده‌است. صفت مخملی اشاره مستقیم به لطافت و نرمی این نوع پارچه دارد و منظور از آن به نرمی مخمل است.

۱۳- موهر:

موی بعضی از نژادهای بز لطیف و با ارزش است . از بز نژاد آنقره ٬ سالیانه مقدار زیادی موی بلند و لطیف به دست می آید که موهر نامیده می شود . درازای تارهای موهر معمولا میان ١٣ تا ٢٢ سانتیمتر و قطر آن ۵٠ تا ۶٠ میکرون است . هر چه قطر موهر کمتر باشد لطیفتر و گرانتر است و در بازارهای جهانی از بهترین پشمهای گوسفندان مرینوس نیز گرانبهاتر است . تارهای موهر خاصیت کشسانی مناسبی دارند از این رو پارچه های بافته شده از موهر کمتر چروک می شوند . امروزه در صنعت بافندگی از موهر خالص کمتر استفاده می شود . موهر را با پشم گوسفند ٬ مو و کرک بز و یا با کتان ٬ کنف ٬ پنبه و نیز با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پرلون ٬ به نسبتهای معین درهم می کنند و با آن پارچه های گوناگون می بافند . تارهای موهر خاصیت رنگ پذیری خوبی دارند و رنگها را با درخشندگی و شفافیت زیادنشان می دهند.

۱۴- پولیش:

پارچه‌هایی که پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه آن شبیه خز واقعی است که به پولیش معروف است و نخ آن مصنوعی است.

۱۵- فوتر:

نَمَد نوعی بافته سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند.

۱۶- لمه:

پارچه ای رنگارنگ و براق که از الیاف رنگی یا نخ‌های براق بافته شده است.

۱۷- کتان کش:

همان پارچه‌ی کتان است که با نخ کشی بافته می‌شود. نخ کشی عبارت است از ترتیب گذرانیدن نخ های تار از سوراخ های میلمیلک و رد دستگاه یا ماشین بافندگی تعداد کل میلمیلک های مورد نیاز برای عمل نخ کشی برابر با تعداد کل نخ های تار است.

۱۸- ژاکارد :

همه پارچه‌هایی که طرح آنها از روند بافت پارچه شکل گرفته است.

۱۹– مش:

نوعی بافت برای پارچه و دیگر مواد است که دارای حفره‌های درشت است.

۲۰- برزنت:

برزنت یک پارچه مستحکم، منعطف و ضدآب است که معمولا از پارچه‌هایی مانند کرباس و یا پلی استر با روکش یوریتان و یا پلاستیک هایی مانند پلی اتیلین ساخته می‌شود.

۲۱- کرباس:

پارچه‌ای مقاوم است از الیاف پنبه و یا لینن است که از آن برای ساخت چادر مسافرتی، کوله پشتی و غیره استفاده می‌شود.

۲۲-جیر:

از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد.

۲۳- چرم طبیعی:

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه. تهیه می شود.

۲۴- چرم مصنوعی یا پی وی سی:

چرم مصنوعی PVC پی وی سی و PU پلی اورتان ترکیبی از یک لایه روکش به نام Skin و یک لایه اسفنج از جنس PVC یا PU است که بر روی پارچه پوشش داده می شود.

۲۵-  اشبالت:

چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاوی به دست می آید که نسبت به جیر سطح پایینتر محسوب و طبقه بندی می گردد.

۲۶– نوبوک:

چرمی است که مانند جیر و اشبالت دارای رخ مخملی می باشد اما با ظرافت بسیار پرداخت شده و دارای سطحی لطیف است.

تفکیک و ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ پارچه ها بر اساس درجه بندی اتو

ﺩﺭﺟﻪ ۱ : ﺩﺭﺟﻪ ﺿﻌﯿﻒ

ژرسه ، ﭘﻠﯽ ﺍﺳﺘﺮ،  ﭘﺎﻧﺎﻣﺎ ، ﻓﻼﻣﻨﺖ ، ﺳﻠﻮﻟﺰ ، ﺳﻨﺘﺘﯿﮏ

ﺑﺮﺍﯼ ﺩﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﺳﻠﻮﻟﺰ ﻭ ﺳﻨﺘﺘﯿﮏ ﻛﻪ ﺍﻟﯿﺎﻑ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺎ ﻓﻌﻞ ﻭ ﺍﻧﻔﻌﺎﻻﺕ ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﻣﯽ ﺁﯾﺪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺍﺯ ﺩﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﺩﯾﮕﺮ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺯ ﭘﺎﻧﺎﻣﺎ ﻭ ﻓﻼﻣﻨﺖ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩ. ﺍﺯ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎﯼ ﻧﺎﯾﻠﻮﻥ, ﮊﺭﺳﻪ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩ.

ﺍﺯ ﻭﯾﮋﮔﯿﻬﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﻧﻮﻉ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎ ﺩﻭﺍﻡ ﻭ ﺑﺸﻮﺭ ﻭ ﺑﭙﻮﺵ ﺑﻮﺩﻥ ﺁﻧﻬﺎﺳﺖ.ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎ ﺑﺎ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﺯﯾﺎﺩ ﺟﻤﻊ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ, ﻭ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﺁﺗﺶ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻻﺳﺘﯿﻚ ﻣﯽ ﺳﻮﺯﻧﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﮔﻠﻮﻟﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﺳﯿﺎﻩ ﻭ ﺳﻔﺖ ﺑﺎﻗﯽ ﻣﯽ ﻣﺎﻧﺪ.

ﺩﺭﺟﻪ ۲ :ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ

ﺭﻭﯼ ﺍتوﻫﺎﯾﯽ ﻛﻪ ﺩﺭﺟﺎﺕ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻛﻠﻤﺎﺕ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﺪﻩ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺿﻌﯿﻒ, ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺑﯿﻨیﻢ.ﺩﺭﺟﻪ ﯼ ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﺑﺎ ﺍﻟﯿﺎﻑ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺷﻮﻧﺪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺵ ﺣﺎﻟﺖ ﻛﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺗﺸﻜﯿﻞ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ ﺩﻭﺧﺖ ﻭ ﺑﺮﺷﯽ ﺳﺎﺩﻩ ﺗﺮ ﺍﺯ ﮔﺮﻭﻩ ﺍﻭﻝ ﺩﺍﺭﻧﺪ. ﻣﺸﻬﻮﺭﺗﺮﯾﻦ ﺁﻧﻬﺎ ﺗﺘﺮﻭﻥ ﻭ ﺗﺮﮔﺎﻝ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

ﺩﺭﺟﻪ ۳ : ابریشم طبیعی(ﺗﺮﯾﻠﯿﻦ ﻟﺌﻮﻧﺎﺭﺩﻭ)

ﺳﻮﻣﯿﻦ ﺩﺭﺟﻪ مناسب، پارچه های ﺍﺑﺮﯾﺸمیﺍﺳﺖ. ﺍﯾﻦ ﻧﻮﻉ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﺍﺯ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﻛﻪ ﻛﺮﻡ ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﭘﯿﻠﻪ ﺑﻪ ﺩﻭﺭ ﺧﻮﺩ ﻣﯽ ﺗﻨﺪ ﺗﻬﯿﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﭘﺎﺭﭼﻪ ﺍﺑﺮﯾﺸﻢ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻧﺮﻡ ﻭ ﻟﻄﯿﻒ ﻭ ﻫﻤﯿﻦ ﻃﻮﺭ ﻣﺤﻜﻢ ﻭ ﺑﺎ ﺩﻭﺍﻡ ﺍﺳﺖ.

ﺍﺯ مزایای پارچه ابریشمی ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺖ که ﺩﺭ ﻫﻮﺍﯼ ﺳﺮﺩ, ﮔﺮﻡ ﻭ ﺩﺭ ﻫﻮﺍﯼ ﮔﺮﻡ, ﺧﻨﻚ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺮﺵ, ﺩﻭﺧﺖ ﻭ ﺍتوﻛﺎﺭﯼ ﺁﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﻗﺖ ﻭ ﻇﺮﺍﻓﺖ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎﺷﺪ. ﺍﺯ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺁﻥ ﻛﺮﭖ ﮊﻭﺭﮊﺕ, ﺍﺭﮔﺎﻧﺰﺍ, ﺷﯿﻔﻮﻥ ﻭ ﺳﺎﺗﻦ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩ.

ﺁﺷﻨﺎﯾﯽ ﺑﺎ ﭘﺎﺭﭼﻪ ﻫﺎ

پارچه از انواع مواد خام ساخته می‌شود که هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی و هم ترکیبی از هر دو وجود دارند. پارچه را می‌توان بر اساس منشا الیاف، نوع پردازش و استفاده‌ی نهایی طبقه بندی کرد.

پارچه ‌های طبیعی آن دسته پارچه‌هایی هستند که پایه گیاهی و یا منشا حیوانی دارند. از این دسته می‌توان به پوست حیوانات، پیله‌ی کرم ابریشم و دانه‌های گیاهان اشاره کرد. این نوع پارچه تنفس می‌کند و علاوه بر نرم و بادوام بودن حساسیت ایجاد نمی‌کند. پارچه‌ طبیعی بهترین انتخاب برای همه است. این پارچه در اثر اشعه‌ی فرابنفش تغییر رنگ نمی‌دهد. خلاصه که همه‌ی فضایل پارچه ‌ای در این پارچه نهفته است.

پارچه‌ مصنوعی از الیافی ساخته می‌شود که یا کاملاً از مواد غیرارگانیک و یا مواد ارگانیک مخلوط با مواد شیمیایی ساخته می‌شوند. پارچه ‌های مصنوعی برای هدفی که ساخته می‌شوند ویژگی‌های زیادی دارند. برخی سبک و فوق العاده ظریف هستند و برخی دیگر جاذب رطوبت هستند و به سرعت خشک می‌شوند. انواع اندکی از آنها بسیار لوکس و مشابه پارچه‌ های طبیعی دیگر هستند و برخی بسیار مستحکم و ضخیم اند.

همچنین برای بسیاری از ما در کنار فاکتورهای مهمی مثل قیمت و مدل لباس، جنس لباس و لطافت آن هم ، مهم است. در ادامه جهت آشنایی بیشتر انواع گروه های پارچه را بیان خواهیم نمود.

 

انواع جنس پارچه

۱-پارچه  نخی(پنبه ای)

از میان الیافی که جهت بافتن پارچه به کار می رود ، عمده ترین و مهم ترین آنها در دنیا پنبه است. الیاف پنبه دارای پیچ و تاب هایی طبیعی است که کار نخ ریسی را آسان تر می سازد و ضمناً هیچگونه اقدامات اولیه ای لازم ندارد و به خوبی شسته می شود و محکم و بادوام هم می باشد.

مشخصات پارچه ینبه ای

 1. الیاف پنبه ای‌هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل می‌کنند در نتیجه خنک هستند .
 2. به راحتیلکه گیری و شسته می‌شوند .
 3. در برابر ساییدگی مقاوم هستند .
 4. پس از استفاده اگر خوب خشک نشود، بوی عرق بدن در آن باقی می‌ماند .
 5. در ایران به لباسهای پنبه ای نخی می‌گویند .

انواع پارچه پنبه ای

 1. چیت : پارچه پنبه‌ای و نقش داری که بیشتر مزین به نقش گل‌های کوچک و بزرگ بود)
 2. چلوار : پارچه پنبه‌ای سفید و آهار دار و بسیار پر مصرف که از آن پیراهن و زیرجامه و ملحفه و روبالشی تهیه می‌کردند)
 3. کرباس یا کرپاس: پارچه پنبه‌ای سفید و درشت بافت که غالباً زنان و مردان روستایی از آن جامه می‌ساختند و برای کفن نیز به کار می‌رفت

 

محاسن : بادوام و نرم و راحت است .به خاطر منافذش به راحتی هوا در آن جریان دارد و کمتر در آن عرق می کنید. در زندگی روزمره به راحتی می توان از آن استفاده کرد . مراقبت از آن بسیار ساده می باشد و برای محیط زیست مناسب است .

معایب : لباس های پنبه ای به مرور زمان شل می شوند. همچنین آنها بعد از چند بار شستشو شکل و رنگ خود را  از دست می دهند .

۲ پارچه کتان

 

الیاف کتان از ساقه ی گیاهی به نام فلاکس استخراج می شوند. کتان گیاه علفی یکساله‌ و دارای برگ‌های سبز مات و ساقه‌ی متشکل از الیاف نرم و بلند است. از این الیاف نخ کتانی هم به دست می‌آورند. این جنس از هزاران سال پیش استفاده می شده و مصریان باستان از آن برای پوشش مومیایی ها استفاده می کردند. ساختمان شیمیایی الیاف کتان نظیر پنبه سلولزی است،ولی با وجود شباهت زیاد، در ساختمان ملکولی این دو لیف،کتان از سه جهت از پنبه متفاوت است:۱- ساختمان داخلی ۲-الیاف کتان ۳-ساختمان فیزیکی الیاف.

این پارچه‌ها رطوبت را سریع‌تر از پارچه‌های دیگر جذب کرده و خیلی زود هم خشک می‌شوند، و همین مورد، یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که مردم علاقه زیادی به استفاده از آن در فصل‌های گرم سال دارند. در بسیاری از موارد، جذب و دفع عرق بدن را به خوبی انجام می‌دهد، و معمولاً این پارچه ها بدون پرز هستند و گرد و غبار را دفع می‌کنند. الیاف کتان بسیار با دوام هستند، که پارچه بدون این که خشن و زبر باشد بسیار دوام و استحکام بالایی دارد. الیاف پارچه با گذشت زمان کش نمی‌‎یابند، ولی الیاف پارچه اگر چین بخورند و همیشه به همان شکل اولیه تا شوند ممکن است ضعیف شده و از هم وا بروند. الیاف پارچه خیلی زود چروک می‌شوند، و استفاده کنندگان این پارچه و لباس‌ها باید مراقب چین و چروک شدن این پارچه باشند. از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده می‌شود.

محاسن : شیک و سبک است و برای تابستان عالی می باشد . علاوه بر راحت بودن ، منفذ دار هم هست که به عبور و مرور هوا به داخل لباس کمک می کند و برای هر مکان و هر زمانی مناسب است . همچنین این جنس ظرافت خاصی دارد.

معایب : این لباس ها زود چروک می شوند، بنابراین سریعتر آنها را آویزان کنید و از تا کردن آنها بپرهیزید .

۳ پارچه پلی استر

پلی‌استر یک پارچه ترکیبی است که از محصولات نفتی ساخته می‌شود. این پارچه در سال ۱۹۴۱ ساخته شد. پلی‌استر بخاطر مقاومت و شستشوی راحتی که دارد، محبوب است و  به عنوان یک پارچه ی استثنایی مورد ستایش قرار گرفت . پلی استر کاملاً مصنوعی است. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک ( جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات ) در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل می‌شوند.. در واقع این عناصر از ترکیب چند استر درست شده است، که از ترکیب الکل و اسید کربوکسیلیک تشکیل شده است .

مقاومت فوق العاده ای در برابر چروک شدن دارد، حتی زمانی که خیس می‌شود. اگر پلی استر با الیاف طبیعی مخلوط شود، در تهیه منسوجات سبک وزن مانند پارچه‌های پرده ای، ساتن، پیراهن و بلوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت خاصیت اتوپذیری زیاد در تهیه پارچه‌های پلیسه زنانه و “بشور بپوش” مصرف می‌شود.

محاسن : خیلی بادوام است و می تواند بارها پوشیده شود ،بدون اینکه شکل و جنس خود را از دست دهد . به خاطر مصنوعی بودن مراقبت از آن راحت تر است و به راحتی چروک نمی شود.

معایب : مثل کتان و پنبه منفذ برای عبور هوا ندارد و می تواند خارش ایجاد کند . این جنس لباس قابل بازیافت نیست و این موضوع برای طرفداران محیط زیست مهم است .

۴ پارچه  ابریشم

ابریشم یک جنس طبیعی است که از پیله کرم ابریشم چینی نشات گرفته است . پارچه های ابریشمی مستحکم ترین پارچه های دنیا هستند و به علت داشتن پروتئین، ‌هادی حرارت نبوده و آن را در خود نگه می‌دارند. غالبا از پارچه های ابریشمی برای ساخت لوازم منزل و لباس‌های لوکس استفاده می‌شود. کرم ها پیله ها را می تنند و قبل از تبدیل شدن به پروانه، فیبرها ، با جوشاندن پیله ها و تابیدن فیبر های آن ساخته می شوند .

محاسن : ابریشم لوکس و نرم است . نور را منعکس می کند و برق خاصی دارد .

معایب : قطعا گیاهی نیست و بسیار بحث برانگیز است .ابریشم هم گران است و مراقبت از آن واقعا سخت است و هم برای ساختنش باید از به وجود آمدن پروانه ها جلوگیری کرد ، که بسیار دردناک است و خیلی افراد به این دلیل با ابریشم مخالف هستند .

۵-  شیفون(Chifon)

یکی از مدل های طرح ابریشم که بر روی آن آهار خورده است و به خاطر لطافت خاصی که دارد دامن هایی که با آن تولید می شوند بسیار لطیف و زیبا به نظر می رسند و به همین خاطر معمولا دامن لباس های شب، مجلسی و عروسی را با پارچه شیفون می دوزند.

۶ – نایلون

نایلون در ابتدا جایگزین ابریشم ساخته شد . اغلب از پلی آمید ها منشا می گیرد . مصنوعی است و اولین بار در سال ۱۹۳۰ ساخته شد. نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد به همین دلیل موارد استعمال زیادی از جمله جورابهای نایلونی دارد که به علت قابلیت کششی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شود. فورا خشک می‌شوند ، زیرا رطوبت کمی به خود جذب می‌کنند. در خانواده های فیبرهای صناعی یکی از متداول ترین آنها نایلون می باشد. نایلون از  تکرار واحدهای آمیدی ساخته شده است . از نخ فیلامنت برای تهیه جوراب ساق بلند ، آستری ، مایوی شنا ، لباس ورزشی ، پارچه دانتل ، بارانی ، پوشاک پلیسه دار ، پارچه‌های کشباف استفاده می‌شود .

محاسن : نایلون قوی ، ارزان و متنوع است . برای افرادی که ضد جنس ابریشم هستند، ( به خاطر بحث های موجود در مورد ابریشم ) جنس بسیار مناسبی است .

معایب : شستن و اتوی زیاد آنها را دانه دانه می کند و در دمای بالا ذوب می شوند .

۷ – پشم

پشم عمدتاً از بدن گوسفندان نشات می گیرد و هزاران سال است که استفاده می شود . دیگر اشکال آن ترمه است که از پوست بز  ساخته می شود و موهر که از موی خرگوش ساخته می شود. موی این حیوانات با بقیه تفاوت دارد، چین کمتر دارند و با یک واکسی به نام لانولین پوشانده شده اند.

با توجه به این که این الیاف از چه حیوانی تهیه شده به نام‌های مختلفی می‌باشند مانند گوسفند مرینوس ، پشم لاما و موی بز

پارچه‌های تهیه شده از پشم ، به دلیل ذخیره شدن هوا در بین الیاف عایق می‌باشند .   به علت خاصیت رطوبت پذیری و داشتن خلل و فرج عرق بدن را جذب می‌کنند و آن را به آرامی تبخیر می‌کند به همین دلیل شخص در زمستان کمتر احساس سرما می‌کند .  بعد از شستن نباید آنرا آویزان کرد بلکه بهتر روی پارچه نخی پهن کنیم .

 

محاسن : پشم کاملا ضدحساسیت است و بسیار گرم می باشد . به خصوص در جنس ترمه بسیار نرم می باشد .بسیار مناسب افرادی است که از الکتریسیته ی لباس متنفرند، زیرا به راحتی الکتریسیته به خود نمی گیرد و اصطکاک ایجاد نمی کند .

معایب : گاهی وقت ها ممکن است خارش ایجاد کند و بعضی به خاطر مشتق شدن از حیوانات با آن مخالفند. اگر در دمای بالا شسته شوند کوچک می شوند.( به اصطلاح آب می رود )

۸ – الیاف ویسکوز(ریون/ ابریشم مصنوعی )

 

الیاف ویسکوز(ریون) بر خلاف تصور عمومی الیافی هستند که  پایه طبیعی دارند و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند.(درتمام گیاهان یک ماده ی شیمیایی وجوددارد به نام سلولز که از نظر شیمیایی به شکل مایه ی غلیظی است که آن رابه شیوه ی خاصی به عمل آورند.) ماده‌ی اولیه‌ی ریون، سلولز است. سلولز از لینتر پنبه و یا خمیر چوب درختان مخروطی مانند سرو و کاج و مشابه آنها به دست می‌آید. برای تهیه‌ی ماده‌ی اولیه‌ی ریون لازم است سلولز الیاف کوتاه پنبه یا چوب به دقت بازیابی گردد. به این ترتیب با انجام یک سری عملیات شیمیایی در چندین مرحله، سلولز طبیعی به لیف ریون تبدیل می شود. بنابراین، ریون جزء الیاف سلولزی بازیافتی محسوب می شود.ریون به نوعی ایریشم مصنوعی اطلاق می شود. پنبه و کتان توسط بازسازی الیاف سلولزی تولید می شوند ولی ریون از پلیمرهای طبیعی  ساخته شده است  .جنس ریون هم مصنوعی است و هم طبیعی .

اﺳﺘﺤﮑﺎم اﯾﻦ اﻟﯿﺎف ﺑﺮ ﺧﻼف ﭘﻨﺒﻪ ﺑﺎ ﺟﺬب رﻃﻮﺑﺖ اﺳﺘﺤﮑﺎﻣﺶ ﮐﺎﻫﺶ ﻣ ﯽﯾﺎﺑﺪ و ﻋﻠﺖ آن ﻧﯿﺰ وﺟﻮد ﻣﻨﺎﻃﻖ آﻣﻮرف ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﭘﻨﺒﻪ اﺳﺖ و اﻟﺒﺘﻪ اﯾﻦ ﺧﺎﺻﯿﺖ ﻣﯿﺰان ﺟﺬب رﻃﻮﺑﺖ و رﻧﮕﭙﺬﯾﺮی ﺑﯿﺸﺘﺮی را ﻣﻤﮑﻦ ﺳﺎﺧﺘﻪ اﺳﺖ. درﺣﺎﻟﺖ اﺳﺘﺎﻧﺪارد ویسکوز % ۵۰ ﺟﺬب رﻃﻮﺑﺖ بیشتری نسبت به پنبه دارد. ﺧﺎﺻﯿﺖ ارﺗﺠﺎﻋﯽ وﯾﺴﮑﻮز از ﭘﻨﺒﻪ ﻧﯿﺰ ﮐﻤﺘﺮ اﺳﺖ و در ﻧﺘﯿﺠﻪ ﭼﺮوک ﭘﺬﯾﺮی ﺑﺎﻻﯾﯽ دارد. ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺻﺎف ﺑﻮدن ﺳﻄﺢ اﻟﯿﺎف وﯾﺴﮑﻮز از ﭘﻨﺒﻪ درﺧﺸﻨﺪه ﺗﺮ اﺳﺖ وﻟﯽ در آب ﺟﻮش اﯾﻦ درﺧﺸﻨﺪﮔﯽ را از دﺳﺖ ﻣﯽ دﻫﺪ. اﻟﯿﺎف وﯾﺴﮑﻮز در ﺑﺮاﺑﺮ ﻧﻮر آﻓﺘﺎب ﺑﻪ ﻣﺪت ﻃﻮﻻﻧﯽ ﺗﻐﯿﯿﺮ رﻧﮓ داده و ﺗﺎ ۱۵۰ درﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﯿﮕﺮاد ﺣﺮارت ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﻣ ﯽﮐﻨﺪ. در واﻗﻊ ﮐﻠﯿﻪ اﻟﯿﺎف ﺑﺎزﯾﺎﻓﺘﯽ ﮐﻪ از ﺳﻠﻮﻟﺰ ﺗﻬﯿﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ را رﯾﻮن ﻣﯽ ﻧﺎﻣﻨﺪ و وﯾﺴﮑﻮز ﻫﻤﺎن وﯾﺴﮑﻮز رﯾﻮن اﺳﺖ ﮐﻪ در ﺑﺎزار ﻣﻮﺟﻮد ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. بطورکلی پارچه های تهیه شده از الیاف ریون دارای جذب رطوبت نسبتا بالا،خاصیت تنفس خوب، راحتی بسیار قابل قبول و همینطور رنگپذیری مطلوب می باشد. پایین بودن خاصیت ایجاد الکتریسیته ساکن و مقاومت خوب در برابر گوله گوله شدن از دیگر خواص مطلوب ریون ها به شمار می رود

محاسن : نرم و صاف و راحت است . طراحی ، روی آن راحت است و رنگ را خیلی خوب روی خود نگه می دارد.

معایب : ریون سریع تر از پنبه خراب می شود و عمر زیادی ندارد و تولید محصولات ریون ضایعات زیادی دارد.

 

۹- لینن(کنف):

گیاه کنف گیاهی بوته مانند و دارای ساقه های پوشیده از خار است منشأ اصلی آن نواحی مختلف آفریقا بوده و از دانه آن روغن خوراکی استخراج و از الیاف آن محصولات مختلفی منجله کاغذ گونی و چتائی و … تهیه می شود. لینن به پارچه‌ی کنفی هم معروف است و از پارچه های مناسب فصل تابستان محسوب می‌شود. مرغوب‌تربن نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد ویسکوز تهیه شده و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر، بدون ویسکوز است.

 

۱۰- لاکرا یا الاستین:

اسپاندکس (spandex) یا نخ لاکرا، اسپاندکس برگرفته از لغت (expands) به معنی گسترش یابنده است . لاکرا بسیار مقاوم بوده و قابلیت کشش تا ۵ برار طول عادی خود را داراست (lycra) نوعی از الیاف مصنوعی با خاصیت کششی فوق العاده می باشند که دارای کاربرد های زیادی در صنعت پوشاک هستند . از پلاستیک طبیعی محکمتر و بادوام‌تر است. از این پارچه در مواردی استفاده می‌شود که کشسانی، به خصوص برای راحتی مد نظر است. مانند کاربرد آن در لباس‌های ورزشی.

 

 

کارایی و استفاده:

نخ لاکرا یا اسپاندکس در پروسه تولید پارچه همانند نخ های دیگر به پارچه اضافه می شود که پارچه ی تولید شده اصطلاحا پارچه لاکرا نیز نامیده می شود اما دلایل  فراوانی برای افزودن نخ لاکرا به پارچه وجود دارد :

 • قابلیتالاستیکی بودن لاکرا باعث می گردد تا سایز لباس پس از شست و استفاده ، تغییر نکرده و به شکل اولیه ی خود باز گردد ( بر خلاف پارچه های پنبه که دارای تغییر سایز و فرم می باشند )
 • ۰نخ ویسکوز خالص ، به تنهایی دارای استحکام بسیار پایینی می باشند و به تنهایی قابل بافت نیستند . با استفاده از لاکرا  به آن استحکام می بخشند.
 • لاکرا در پوشاکی همچون جوراب و دستکش ، جایگاه آن ها ثابت میکند .
 • به لباس حالت تحرک پذیری بالایی می دهد که در پوشاک ورزشی و ایروبیک ، بسیار مفید است .
 • از حالت کششی و استرج آن در مد استفاده کرده و لباس های جذابی را پدید می آورند.
 • معایب: لاکرا نوعی الیاف مصنوعی فیلامنت ( یکسره ) است و عیوب یک الیاف مصنوعی را دارد

۱۱- جین:

جین به شلوارهایی گفته می‌شود که با پارچه دنیم یا Dungaree دوخته شده باشند. دنیم نام نوعی پارچه کتان با بافت راه‌راه، ضخیم و زبر است که اگرچه همه‌گونه پوشاک با آن دوخته می‌شود ولی این پارچه عمدتاً برای دوخت شلوار به کار می‌رود. در ایران در لفظ عوام به «جین»، «لی» هم گفته می‌شود که در حقیقت لی نام یک نماد بازرگانی و برند  است؛

. واژه “جین” اغلب در اشاره به شلوارهایی با عنوان “جین آبی” (blue jeans)  به کار می‌رود که توسط دو تاجر به نام‌های جاکوب دیویس (Jacob Davis)  و لوی اشتراوس Levi Strauss)  ) در سال ۱۸۷۳ به بازار معرفی گشتند. در دهه ۱۹۵۰، شلوارهای جین که در ابتدا برای کابوی‌ها دوخته شده بودند در بین نوجوانان آمریکایی، رایج گشت. از بین برندهای تاریخی و قدیمی شلوارهای جین می‌توان به مارک “لیوایز” Levi’s)) “‌لی” Lee) ) و رانگلر  (Wrangler) اشاره نمود. شلوارهای جین در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف وارد بازار می‌شوند. هم‌اکنون این شلوارها تبدیل به یکی از پوشش‌های رایج در سراسر جهان  شده است. پارچه ی جین پارچه جناغی بافت ناهموار پنبه ای است. در بافت این پارچه ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور می‌کند. این پارچه دارای دوام و استحکام بالا است و یکی از سبک‌های مد است که در تمام دنیا استفاده می‌شود.

۱۲- کرپ:

پارچه کرپ می تواند از جنس هایی چون ابریشم، پشم و یا پلی استر تهیه شده باشد. این پارچه با ظاهر توری شکل، معمولا دارای حالتی مجعد و پیچ خورده می باشد.

۱۳- ساتن:

اولین ساتن ها از ابریشم درست شده بودند، اما امروز ساتن را از چیزهای مختلف مثل پنبه، نایلون، پولیستر، رایون و… درست می کنند. در حقیقت ساتن و مخمل روش بافت پارچه را مشخص می کنند. برای بافتن ساتن ، سطح پارچه ای که مشاهده می کنید . دارای نخ های بسیار طویلی است که همگی رو به یک سمت دارند . این نخ های پود حدوداً ۴/۱ اینچ یا بیشتر روی سطح قرار می گیرند. و سپس در پارچه فرو می روند. این روش باعث می شود. تا پارچه شکل ابریشمی و نرم پیدا کند. در ساتن تراکم بافت الیاف بالا است این فشردگی تار و پود باعث می شود پارچه بسیار نرم و لطیف باشد. از مصارف متعدد انواع پارچه ساتن می توان دوخت و تهیه سجاده های نماز به همراه چادر برای جشن های تکلیف، عروسک سازی، دوخت پرچم، کارهای تزئیناتی و … نام برد.

۱۴- پارچه چرمی

جنسی است که در دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو به‌دست می‌آید. فرایند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک ماده  طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با پارچه چرمی، همه چیز درباره‌ی چرم را مطالعه کنید.

۱۵- پارچه بامبو

بامبو انعطاف پذیر، نرم، دارای ظاهری براق و دوستدار محیط زیست است. الیاف بامبو می تواند نرمتر از الیاف ابریشم و پنبه باشد. از دیگر ویژگی های خوب آن می توان به جذب بسیار سریع رطوبت و عرق بدن، قابلیت تنفس پذیری و گرم نگه داشتن بدن در محیطهای سرد اشاره کرد. استفاده طولانی مدت از پارچه بامبو موجب می گردد پوست بدن سطحی خشک و احساس راحتی داشته باشد به‌ طوری که قابلیت جذب آن ۳ الی ۴ برابر پنبه می باشد. علت این امر ساختار کانالی بودن و سوراخ دار بودن لیف بامبو است.

۱۶- پارچه سویا

الیاف سویا از محصولات باقی مانده از دانه‌های سویا پس از استخراج روغن ساخته می‌شود. دانه‌ها را تغییر می‌دهند و فراوری می‌کنند (با استفاده از عوامل غیر سمی و آنزیم‌ها) و تبدیل به الیاف و سپس پارچه می‌کنند. پارچه سویا معمولا بسیار نرم و گرم است.

۱۷- پارچه پرزدار یا پوست مصنوعی

پارچه‌هایی که پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه آن شبیه خز واقعی است که به پولیش معروف است و نخ آن مصنوعی است.

۱۸- پارچه گاباردین

نوعی پارچه با بافت ریز از پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی با نقوش برجسته تیغ ماهی، جناقی یا مخلوط راه راه اریب است که همواره از سمت راست به چپ یا پایین به بالا بافته می‌شود.

فستیوال ۱۱٫۱۱

در تاریخ چینی ، ۱۱ نوامبر به عنوان روز مجرد ها (Singles’ Day) معروف است و نام گذاری این روز به دلیل شکل ظاهری این تاریخ یعنی (۱۱٫۱۱) می باشد که با توجه به باورهای عمومی چین شبیه به درختان بدون برگ است. جامعه مصرفی چین این روز را به دلیل بهره گیری از تعداد زیاد تبلیغات و فروش شرکت های بزرگ تجارت الکترونیک ، جشن می گیرد و برای این شرکت ها، این بزرگترین رویداد سال در سطح بین المللی است .

روز مجردها به تلفظ چینی “گوان گون جیه” به معنی “چوب لخت” است. اصطلاحی که به طنز، به مجردها یا به قول ایرانی ها به آدم های عزب گفته می شود. سرچشمه روز “گوان گون جیه” به دانشگاهی در شهر “نن جین” بر می گردد. در سال ۱۹۹۳ چهار دانشجوی دانشگاه “نن جین” که با یکدیگر در خوابگاه دانشگاه هم اتاق بودند، شبی دور هم جمع می شوند و شروع می کنند به گپ زدن و شوخی کردن، آن ها که همه مجرد بودند و هیچ دوست دختری نداشتند، ایده ای به نظرشان می رسد. چهار جوان، با یکدیگر قرار می گذارند تا روز یازدهم ماه نوامبر را به عنوان روز خاص پسرهای مجرد که هیچ دوست دختری ندارند، تعیین کنند. این روز خاص از همین اتاق در خوابگاه سرچشمه گرفته و کم کم به کل دانشگاه گسترش می یابد. حتی پس از فارغ التحصیل شدن آن ها، این رسم کم کم گسترش یافته و به سراسر کشور، به خصوص در میان جوان ها متداول می شود و تا امروز به عنوان روز خاص مجردها باقی می ماند. البته این روز در ابتدا مختص پسرها بود، اما حال دخترها و پسرهای مجرد این روز را با هم جشن می گیرند.

روز مجردها در واقع در پاسخ به روز عشاق، از سال ۱۹۹۰ در ۱۱ نوامبر هر سال در چین جشن گرفته می‌شود. دلیل انتخاب این تاریخ خاص این است که یازدهم نوامبر به صورت ۱۱/۱۱ نوشته می‌شود که چهار عدد یک را پوشش می‌دهد. روزی که روی افراد تنها و مجرد تاکید دارد.

از آنجا که این روز، رویدادی نوظهور است و بیش از بیست سال سابقه ندارد. بر خلاف اکثر مناسبت های چین که دارای یک پیشینه تاریخی است، این مناسبت از جمله مناسبت های معاصر چین به شمار می رود و رسم ثابت و مشترکی برای گرامی داشت آن شکل نگرفته و جوان ها هر کدام به روشی که دوست دارند آن روز را به خوشی می گذرانند. به طور مثال عده ای ترجیح می دهند با دوستان خود در رستوران غذا بخورند. بعضی به مراکز کارائوکه (مرکز آواز خوانی) می روند و تفریح می کنند. بعضی هم علاقه دارند به مراکز خرید رفته و خرید کنند. به هرحال هرکس به شکلی روزی خوش برای خود می سازد.

با شکل گرفتن این روز به عنوان یک روز خاص، مراکز تجاری هم از آن به عنوان یک فرصت بازرگانی استفاده کرده و در این روز، با تخفیف کالاهای خود، مشتری هایی بسیار برای خرید کالاهایشان جذب می کنند. از جمله فروشگاه های  ارایه کننده این تخفیف می توان به aliexpress, T-Mall  banggood, dhgate, gearbest,اشاره کرد در حال حاضر برندهای دیگری مثل JD.com یا پوشاک Zara و Macy و سایر شرکت‌های اروپایی و آمریکایی نیز به این کمپین و عرضه‌ی تخفیف‌های ویژه در این روز پرداخته‌اند.

در این روز کارخانجات و تولید کنندگان شرق آسیا با ارائه میلیون ها کالا با تخفیف تا سقف ۷۰ درصد ، پیشنهادات شگفت انگیزی می دهد . پس بدون شک یک فرصت اسثتنایی برای خرید می باشد. در حال حاضر روز مجردها به تدریج در حال جا افتادن در سایر کشورها هم در حال تبدیل شدن به رویدادی مناسب برای عرضه آنلاین و آفلاین محصولات با قیمت‌های مطلوب مشتریان است. این جشنواره دیگر مختص مرزهای داخلی چین بزرگ نیست و همه می توانند در این روز از تخفیف ها استفاده کنند. در دنیای آنلاین خیلی چیزها مشخص نمی شود، اصلا شاید بسیاری از کسانی که از این تخفیف ها استفاده می کنند، مجرد نباشند!

New home decor from John Doerson

Ullamcorper condimentum erat pretium velit at ut a nunc id a adeu vestibulum nibh urna nam consequat erat molestie lacinia rhoncus. Nisi a diamida himenaeos condimentum laoreet pera neque habitant leo feugiat viverra nisl sagittis a curabitur parturient nisi adipiscing. A parturient dapibus pulvinar arcu a suspendisse sagittis mus mollis at a nec placerat sociosqu himenaeos litora fames habitant suscipit tempus scelerisque ridiculus mi ullamcorper per ridiculus proin condimentum.

Continue reading

Sweet seat: functional seat for IT folks

A sed a risusat luctus esta anibh rhoncus hendrerit blandit nam rutrum sitmiad hac. Cras a vestibulum a varius adipiscing ut dignissim ullamcorper libero fermentum dis aliquet tellus mollis et tristique sodales. Suspendisse vel mi etiam ullamcorper parturient varius parturient eu eget pulvinar odio dapibus nisl ut luctus suscipit per vel aptent fames venenatis leo ac ullamcorper integer mus condimentum rutrum.

Continue reading

Minimalist design furniture 2016

A taciti cras scelerisque scelerisque gravida natoque nulla vestibulum turpis primis adipiscing faucibus scelerisque adipiscing aliquet pretium. Et iaculis mi velit tincidunt vestibulum a duis tempor non magna ultrices porta malesuada ullamcorper scelerisque parturient himenaeos iaculis sit. Scelerisque sociosqu ullamcorper urna nisl mollis vestibulum pretium commodo inceptos.

Continue reading